Zaznacz stronę

– Pani psy są niewychowane! Nie powinny ujadać przy bramie!

– Szczeniak nie powinien się tak zachowywać, jest dominujący do dorosłego psa! 

– Pani pies rozwala mi grupę! Pies nie powinien tak podbiegać do każdego psa! 

Powyższe zdania to przykłady opinii, które właściciele usłyszeli od różnych szkoleniowców/ behawiorystów, i z którymi podzielili się ze mną.

Można powiedzieć, że pies “nie powinien” się w jakiś sposób zachowywać, ale sens tej wypowiedzi powinien być inny. To “nie powinien” może oznaczać, że gdyby zachowywał się inaczej, byłoby mu łatwiej poradzić sobie z sytuacją, czułby się lepiej itp.

 

Natomiast powiedzenie właścicielowi, że jego pies “nie powinien” się w jakiś sposób zachowywać jako wyrażenie negatywnej opinii na temat psa i jego zachowania, jest zrzuceniem odpowiedzialności za zachowanie psa na właściciela, a nie zawsze właściciel jest za to odpowiedzialny. Najczęściej brakuje mu wiedzy, jak pomóc psu i takie obciążenie odpowiedzialnością może spowodować poczucie winy i dodatkową frustrację.

Dodatkowo wyrażenie “pies nie powinien” sugeruje, że wypowiadająca się osoba wie lepiej, jak powienien zachować się pies. Nie, nie wie. Nikt nie wie lepiej niż pies. Nie uczmy psów, jak być psami. One wiedzą lepiej.

W mojej praktyce często spotykam psy, które prezenują jakieś zachowanie/-a, ponieważ nie są w stanie zachować się inaczej. Podstawą zachowania psa jest jego stan emocjonalny, motywacja, osobowość i doświadczenia. Jeśli stan emocjonalny psa jest negatywny, nie można oczekiwać, że będzie “dobrze” się zachowywał. Mechanizm działania jest podobny jak u ludzi, kiedy jesteśmy niewyspani, zmęczeni upałem, szefem w pracy, korkami na drodze i ktoś w tym korku zajedzie nam drogę, nasza reakcja często jest niecenzuralna. Podobnie z psami, kiedy pies się boi, przeżywa duży i długotrwały stres, albo jest pewnym siebie psim podrostkiem, albo psem z niedobrymi doświadczeniami – zareaguje adekwatnie do tego bagażu. Jako szkoleniowcy, powinniśmy pomóc właścicielowi zrozumieć mechanizm tych działań, zrozumieć przyczynę zachowania i dać narzędzia, dzięki którym właściciel będzie w stanie pomóc psu.

Nie uczmy psów, jak być psami. One wiedzą lepiej.