Zaznacz stronę

Ten post powstał dość spontanicznie i jest opisem sytuacji, która przydarzyła mi się w czasie kwarantanny, kiedy obowiązywał już nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Mam nadzieję, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, chociaż trochę Was rozbawi i zaciekawi.

Pojechałam zawieźć coś mojej siostrze, która mieszka w mieście. Szłam ulicą, a z naprzeciwka zbliżała się kobieta z jamnikiem na smyczy typu „flexi”. Jamnik zatrzymał się na moment, przyglądając mi się uważnie. Po czym ruszył do mnie, witając się radośnie. Odpowiedziałam:

– Dzień dobry. Dzień dobry.

Na co właścicielka zwróciła się do mnie:

– Ale ja pani nie znam. 

Spojrzałam na nią i, wdzięczna za nakaz noszenia maseczek, odpowiedziałam:

– Bardzo przepraszam, ale ja nie mówiłam do pani.

Zachowania powitania społecznego są następujące:

– obniżona głowa

– uszy odchylone do tyłu

– miękkie spojrzenie

– miękkie machanie ogonem.

Często całe ciało psa lekko faluje, dzięki czemu pies nie jest ustawiony w jednej linii. 

Są to zachowania, które psy prezentują, kiedy podchodzą do kogoś (psa lub człowieka) i chcą się przywitać. Na podstawie obecności i intensywności tego zachowania można zrozumieć, jakie nastawienie do ludzi/ psów ma pies, którego obserwujemy. 

Na filmie widać zachowania powitania społecznego u samca bordera oraz suki mieszańca.

Zachowania powitania społecznego poznałam dzięki Alexie Caprze na klasach komunikacji oraz studiując Etogram Zachowań Psa. Prowadząc klasy komunikacji, mam okazję obserwować je tak często, że reakcja na nie stała się automatyczna: zawsze odpowiadam przywitaniem na powitanie ze strony psa. Podobnie jak automatycznie mówię „dzień dobry”, kiedy wchodzę do sklepu oraz „do widzenia”, kiedy z niego wychodzę. Tak stało się też w opisanej wyżej sytuacji, chociaż mogła być zaskoczeniem dla właścicielki psa. 

Te zachowania możecie najczęściej zaobserwować u swoich psów, kiedy po pracy wracacie do domu, a pies przybiega, by się z Wami przywitać.

Nie zawsze pies będzie prezentował zachowania powitania, czy to w stosunku do ludzi, czy psów. Sposób podejścia do drugiego osobnika (psa/ człowieka) zależy od wielu czynników jak: stopień znajomości, wiek psa, płeć psa, doświadczenie, stan emocjonalny, motywacja. Brak zachowań związanych z powitaniem nie jest niczym złym. Jest po prostu brakiem danych zachowań i nie powinien stanowić podstaw do negatywnej oceny psa.